A háborús nemi erőszak mintázatainak társadalmikontextus-specifikus vizsgálata. A ruandai népirtás és a délszláv háború esete
Társadalomtudományok/Politikatudományok
Társadalomtudományok/Szociológiai tudományok
war rape
sexual violence
Rwandan genocide
Yugoslav wars
social context
international law
genocide
ethnic cleansing
Szociológia D. I./Interdiszciplináris Társadalomkutatások
háborús nemi erőszak
ruandai népirtás
délszláv háború
társadalmi kontextus
nemzetközi jog
népirtás
etnikai tisztogatás
Abstract:
A disszertáció a háborús nemi erőszak témakörét vizsgálja az 1990-es évek elején történt két konfliktus, a ruandai népirtás és a második délszláv háború boszniai és horvátországi szakaszának esetein keresztül. A háborúk idején elkövetett szexuális erőszak az emberek csoportjai között fennálló konfliktusokkal egyidős, a nemzetközi közösség azonban a mai napig nem tud hatékonyan fellépni ellene. Kialakulásának okairól évtizedek óta vitáznak, az elméletek mégsem tudnak maradéktalan magyarázatot adni a jelenségre: nem indokolják az elkövetési mintázatok nagyfokú variabilitását. A dolgozat ezt a hézagot szeretné betölteni, annak érdekében, hogy hozzájáruljon a háborús nemi erőszak alaposabb megismeréséhez és egyúttal annak megfékezéséhez.
A ruandai népirtás és a délszláv háború azonos időben történtek, etnikai alapú atrocitások voltak, mindkettő során széleskörű nemi erőszak zajlott. Mindezek ellenére a nemi erőszak eltérő jellemzőivel találkozunk a két konfliktus során: az elkövetői csoportok szerveződése és az áldozati csoportok kiválasztása, a helyszín, valamint maga az elkövetés módja is sok esetben különbözik. A vizsgálat abból a feltételezésből indul ki, hogy mindennek a magyarázata, hogy a tárgyalt események teljesen más társadalmi kontextusban történtek, tehát eltérő tényezők befolyásolták. A dolgozat ezért a társadalmi kontextus aspektusán keresztül, komparatív módon vizsgálja az eseteket, hogy magyarázatot kapjunk a háborús nemi erőszak kialakulásának mintázataira, és ezzel kiegészítsük a korábbi elméleteket.
Az interdiszciplináris kutatást az antropológia, a szociológia és a történettudomány segítségével végeztem. A disszertáció a korábbi elméletek értelmezésével, valamint a két konfliktus társadalmi kontextusának vizsgálatával teremti meg az elméleti alapot, melyet a 2017 és 2020 között Bosznia-Hercegovinában, Horvátországban és Ruandában töltött terepmunka során gyűjtött túlélői beszámolókkal vet össze.