Alulról jövő szolidaritási mozgalom egy bezárkózó társadalomban : menekültsegítő önkéntes szervezetek működése a 2015. évi menekültválság idején
Társadalomtudományok/Szociológiai tudományok
solidarity
closed society
voluntary organizations
NGOs
refugee crisis
social attitutdes
asylum policy
refugee right
media
Szociológia D. I./Szociológia
szolidaritás
bezárkózó társadalom
önkéntes szervezetek
civil szervezetek
menekültválság
társadalmi attitűdök
menekültügyi politika
menekültjog
média
Abstract:
A disszertáció a társadalmi szolidaritás alapú, alulról szerveződő (grassroots) önkéntes mozgalom magyarországi lehetőségeit vizsgálja egy konkrét eset, a 2015. évi menekültsegítő önkéntes mozgalom alapján. Fő kutatási kérdéseim, hogy miként fejlődhet ki és nőhet meg nagyon rövid idő alatt tömegeket mozgatva egy szolidaritásra épülő és önkéntes alapú, előzmény nélküli menekültsegítő mozgalom egy bezárkózó társadalomban és politikai-társadalmi ellenszélben; milyen motivációk és mechanizmusok működtették az egyéni és szervezeti aktorokat és maradt-e utánuk tartós, a menekültválság után is folytatódó hatás, mindezt a tágabb értelemben vett civil szférába ágyazottan vizsgálva. A dolgozat hagyományos társadalomtudományi keretből indulva, a szolidaritás, a civil társadalom és a társadalmi mozgalmak fogalmi keretében vizsgálja az önkéntes szervezeteket, ami kiegészül egy továbblépési kísérlettel, a relatíve új és még önmagában is formálódó szolidaritási gazdaság fogalmi keretével.
A kutatás vegyes módszertannal készült: a kutatás fő kérdéseinek társadalmi kontextusához elsősorban országos reprezentatív mintán végzett survey adatokat illetve azok másodelemzését használtam, a menekültsegítő önkéntes mozgalom tagjaival és vezetőivel pedig egyéni interjúk és fókuszcsoportok készültek, amit online és offline résztvevő megfigyelés és desk research egészített ki.