Technológiával segített oktatási/tanulási módszerek vizsgálata a felsőoktatásban
Technology enhanced learning environments
Learning styles
Online and blended learning
Project work based, active learning
Effective learning framework
Learning experience in higher education
Informatika D. I./Az informatika alapjai és módszerei.
Technológiával segített tanulási környezetek
Tanulási stílus
Online és vegyes tanulás
Projekt munka alapú, aktív tanulás
Hatékony oktatási platform
Tanulási élmény a felsőoktatásban
Abstract:
A kutatási tevékenységem három fő terület metszéspontjában helyezkedik el. Ezek (1) a technológiával segített felsőoktatási tanulási folyamatokban a technológia hozzáadott értékének vizsgálata, (2) az online hallgatói preferenciák, attitűdök, azaz a hallgatói profil integrálásának lehetőségei, valamit (3) az online, valamint vegyes környezetben hatékonyan megvalósítható tanulási módszer/modell megtalálása.
A célkitűzések megvalósításához a kutatás első fázisában az elektronikus oktatási környezetben tanulók tanulási folyamatait befolyásoló tényezők feltárására és ennek segítségével az elearning tananyagokba implementálandó reprezentációk feltérképezésére összpontosítottam. Nemzetközi szakirodalom alapján elkészítettem az ismertetett tanulási stílus modellek szintézisét táblázatos, valamint online gondolattérkép formájában, amelyben megtalálhatók az azonosított stílusjegyek jellemzői, valamint az egyes stílusok igényei, e-tanulási attitűdje, stílusának erősségei, gyengeségei, valamint az adott tanulási stílust támogató tevékenységek, aktivitások. Kísérleti elearning tananyagok alkalmazásával feltérképeztem a tanulók elearning tananyag elsajátításakor azonosítható attitűdjét, valamint online tanulását befolyásoló tényezőket, azaz az online tanulási stílusát és vizsgáltam annak relevanciáját az ELTE „Multimédia anyagok szerkesztése” kurzus hallgatóinak körében.
A következő fázisban a technológiai környezetben megvalósított felsőoktatási kurzusokban a technológia és az alkalmazott oktatási módszertan hozzáadott értékét vizsgáltam. Az ELTE „Multimédia anyagok szerkesztése” kurzus keretében megvalósított és többszörösen finomított technológiával segített tanulási modellt, tudományos alapokra építve terv alapú kutatás, akciókutatás, valamint esettanulmány módszerével fejlesztettem. A kutatási tevékenységem legfontosabb eredménye a blended-learning hatékonyabbá tételét megcélzó, technológiával segített tanulási környezetben fejlesztett oktatási/tanulási modell (KÉPKE), amely Vygotsky elméletéből kiindulva integrálja a (K) kollaboratív hallgatói tudásépítés tervszerű megvalósítását, (É) értékelési készségek fejlesztését, (P) profil generálását és tudatosítását tanulási stílusra alapozva, (K) kritikus problémamegoldás és kreativitás fejlesztését, (E) egyéni értékelés megvalósítását.
A következő lépésben, akciókutatás során megtörtént a kialakított KÉPKE modell implementálása a Budapesti Metropolitan Egyetemen két különböző LMS-be. A CooSpace rendszerbe, kihasználva a szolgáltatásait, a hiányzó elemeket külső alkalmazásokkal kiegészítve. A KÉPKE implementálása a Moodle rendszerbe a saját fejlesztésű kiegészítő modulok segítségével valósult meg. Mindkét rendszer esetén elemeztem a hallgatói aktivitásokat, az eredményességet. A hallgatói véleményeket leíró statisztikai és többváltozós statisztikai módszerekkel vizsgáltam.
A dolgozatban esettanulmányként ismertettem, a két különböző egyetemen (Budapesti Corvinus Egyetem, Budapesti Mertopolitan Egyetem) az alapozó Informatika kurzus keretében bevezetett, a hallgatói aktivitást és tanulási élmény javítását célzó innovatív tanulásszervezési megközelítést. Az online környezetbe integrált célirányos elearning anyagokkal, és a megfelelően kiválasztott digitális technológiákkal, valamint aktív tanulást igénylő jelenéti alkalmakkal kialakított tükrözött osztályterem módszerével megvalósult az aktivitás növelése a kontaktórákon és a pozitív hallgatói visszajelzés.