A szabadság földje? : Átmeneti terek és háztartási stratégiák a budapesti lakhatási válság árnyékában
Társadalomtudományok/Szociológiai tudományok
housing
household
household resources
social processes
urban development
Hungary
Szociológia D. I./Szociálpolitika és Szociális Munka
lakhatás
háztartás
háztartási erőforrások
társadalmi folyamatok
városfejlődés
Budapest
Magyarország
Abstract:
Doktori disszertációm a magyarországi térbeli-társadalmi folyamatok egyik legújabb jelenségével, a külterületi zártkertek benépesülésével foglalkozik egy Budapest közelében található zártkertben végzett etnográfiai kutatás eredményein keresztül. Dolgozatom arra keresi a választ, hogy egykori mezőgazdasági és szabadidős célra hasznosított területek miért váltak népszerű lakásmobilitási célponttá, milyen társadalmi konfliktusokat eredményez a területek funkcióváltása, és hogyan alkalmazkodnak a kiköltöző háztartások a területek átmenetiségéből fakadó kihívásokhoz.
Értekezésem a magyarországi zártkertek benépesülését globális térbeli-társadalmi és lakhatási folyamatok részeként tárgyalja. Dolgozatom a zártkerteket egyrészt átmeneti térként értelmezi, ami kedvező földrajzi helyzetéből és szabályozási átmenetiségéből fakadóan megfizethető lakhatást képes nyújtani a városból kiszoruló és a város felé orientálódó háztartások számára és lehetőséget teremt az olcsó lakhatási lehetőségek és a városi munkaerőpiachoz való csatlakozás összeegyeztetésére. Dolgozatom a zártkertek benépesülését másrészt a városi lakáshiány és lakásáremelkedés nyomán kibontakozó, egyre szélesebb társadalmi csoportokat érintő lakhatási válság következményének is tekinti, amely során a lakhatás és a társadalmi újratermelés kockázatainak kezelése és mérséklése egyre inkább a háztartási szintre tolódik.
Dolgozatom a zártkertek benépesülését a globális párhuzamok mellett a hazai lakhatási és társadalomtörténeti folyamatok tükrében is értelmezi és az azt is bemutatja, hogy az átmeneti terek visszatérően fontos szerepet láttak el a hazai térbeli-társadalmi egyenlőtlenségek és urbanizációs folyamatok kezelésében. Értekezésem arra is rámutat, hogy a háztartási erőforrások szerepe folytonos a lakhatáshoz és társadalmi újratermeléshez kapcsolódó szükségletek kielégítésében és a zártkertek benépesülése pedig ennek legújabb példájának tekinthető.
Disszertációm empirikus fejezetei terepmunkám eredményei alapján egy Budapesthez közel eső zártkertek funkcióváltását és benépesülését tekint át. Értekezésem részletesen bemutatja, hogy milyen strukturális és lakáspolitikai folyamatok járultak hozzá a területek benépesüléséhez, milyen konfliktusokkal járt a terület funkcióváltása az ottlakók és a helyi önkormányzat között, és a beköltöző milyen stratégiákkal próbálják meg élhetővé tenni a (helyi) állam által magára hagyott területet.