Kötődések hálójában : A nemzeti identitás mintázatai a kisebbségi magyar fiatalok körében a GeneZYs 2015 ifjúságszociológiai felmérés adatai alapján
sociology of youth
national identity
group identity
national consciousness
self-determination
minority identity
Hungarian identity
dual citizenship
Szociológia D. I./Szociológia
ifjúságszociológia
nemzeti identitás
kisebbségi identitás
csoportidentitás
nemzettudat
önmeghatározás
magyar identitás
kettős állampolgárság
Abstract:
Doktori dolgozatom a kisebbségi magyar fiatalok nemzeti identitásának vizsgálatát célozta a GeneZYs 2015-ös ifjúságszociológiai felmérésre alapozva. A kétezres évek elején került sor az első olyan ifjúságszociológiai felmérésre (MOZAIK 2001), amely mind a négy, Magyarországgal szomszédos ország kisebbségi magyar fiataljaira vonatkozott, teret nyitva az összehasonlító vizsgálatoknak. Az azt követő közel 15 évben hasonló kvantitatív adatfelvételre nem került sor. Ez adta meg a GeneZYs 2015-ös ifjúságszociológiai felmérés jelentőségét, mivel közel másfél évtized után nyújtott átfogó képet a kárpátaljai, vajdasági, szlovákiai és romániai magyar fiatalokról. Erre a kutatásra épült a négy régióra vonatkozó összehasonlító elemzésem.
Az elemzés egyik újszerűsége, hogy a 2010 után bevezetett könnyített honosítás intézményének a nemzeti identitás általam vizsgált dimenzióira gyakorolt lehetséges hatását is mérhetővé tette. A kötődések hálójának a hármas megközelítése jelentheti az elemzés másik újszerűségét. A nemzeti identitás dimenziói közül három kérdéskörben próbáltam a kötődéseket, illetve ezek jellemzőit és sajátosságait felvázolni. Egyrészt a többes kötődés (dual identity) vizsgálata által, amely a kisebbségi helyzetben a saját nemzethez és a többségi nemzethez való viszonyulás mintázatait tárta föl. A kisebbségi magyar fiatalok körében a kettős kötődés a leggyakoribb – a szlovákiai magyar fiatalok kivételével –, amely a többségi nemzet/ország iránti nyitottsággal függ leginkább össze, és nem kerül konfliktusba a magyar identitás megélésével.
Másrészt a nemzetkoncepciók kapcsán elemeztem, hogy hogyan változtak az elmúlt évtizedekben a magyar identitás kritériumai, különös tekintettel a megváltozott magyarországi állampolgárságpolitika hatásaira. A kisebbségi helyzetben korábban élesebben elkülönülő kulturális és politikai nemzetfelfogás fellazult, vegyesen fordul elő a fiatalok nemzettipológiáiban.
Harmadrészt bevezetem az otthonosság fogalmát, hogy megragadható legyen a nemzeti identitás térhez, tájhoz való kapcsolódása, a nemzeti önmeghatározás, valamint a szülőföld- és a haza fogalmain keresztül. Az elemzés azt mutatta, hogy minden régióban a helyi (régióhoz és/vagy országhoz való) kötődések primátusa megmaradt, a maguk regionális sajátosságaival.
Ebben a hármas szerkezetben megmutatkozott a nemzeti kötődéseknek a kisebbségi helyzettel összefüggő, ezzel együtt a hétköznapi élet természetességében megélt valósága és komplexitása.