A szexuális erőszak és zaklatás diskurzusai a nyilvánosságban két esettanulmányon keresztül
sexual violence
sexual harassment
social judgment
communism
regime change
Hungary
Szociológia D. I./Szociológia
szexuális erőszak
szexuális zaklatás
társadalmi megítélés
kommunizmus
rendszerváltás
Magyarország
Kiss László
Marton László
#meeto
Abstract:
Disszertációm a nemi erőszakról és szexuális zaklatásról szóló nyilvános diskurzusokat vizsgálja. A szexuális jellegű erőszak és zaklatás sokáig tabutémának számított, a közelmúltban azonban folyamatosan bukkantak fel a téma körül formálódó nyilvános leleplezések és médiabotrányok, melyek során a média által gerjesztett morális ítélkezés, úgynevezett médiabíráskodás zajlik le. A vélelmezett elkövetőt ilyenkor a „közvélemény bírósága” ítéli el és bünteti meg.
A médiabíráskodás sok szempontból problematikus jelenség, ugyanakkor emancipatorikus potenciállal is bír, az alternatív igazságszolgáltatás eszköze is lehet. Másfelől viszont a médiabíráskodás diskurzusai is olyan társadalmi-kulturális kontextusba ágyazódnak, amelyet alapvetően meghatároz a férfiak és nők, illetve férfiasságok és nőiességek között kialakult sajátos hierarchia az adott társadalmon belül.
Disszertációm fő kérdése, hogy mennyire lehetséges, és mitől függ a szexuális erőszakkal és zaklatással foglalkozó médiabíráskodás-ügyekben az emancipatorikus potenciál beteljesítése? Mikor tud a médiabíráskodás diadalmaskodni, aminek része az is, hogy az áldozat „megkérdőjelezhetetlen áldozatként” pozícionálódjon. Másrészt a diskurzusok mennyiben termelik újra, vagy mennyiben igyekeznek lebontani a szexuális erőszakot és zaklatást övező sztereotípiákat és a társadalmi nemek hierarchikus rendjét?
A fenti kérdéseket két esettanulmány összehasonlító elemzésével igyekszem megválaszolni két kiválasztott esetre: a Kiss László-ügyre és a Marton László-ügyre vonatkozóan. A Kiss László-ügy abból a szempontból mindenképpen kiemelkedő, hogy itt került először sor egy nemierőszak-áldozat előlépésére, arccal és névvel vállalt megszólalására, majd ezt követően az elkövető bocsánatkérésére. A Marton László-ügy pedig a magyarországi #metoo zászlóshajó-ügyeként tarthat számot az érdeklődésünkre. Bár a két ügy súlyosságában igencsak eltér, mind a kettő a szexualitás terrénumán lejátszódó hatalmi visszaélésnek minősül, így hasonló, a nemek közti egyenlőtlen viszonyokba ágyazott diszkurzív mintázatokat hoz működésbe. Emellett a kifutásukat, lezárásukat tekintve is eltérnek egymástól, ami lehetőséget ad arra, hogy egy sikeres és egy kevésbé sikeres médiabíráskodás példáján kutassuk a lehetséges okokat.