Felépülés a helyi közösségben : Közösségi alapú működés vizsgálata a támogatott lakhatási szolgáltatás, valamint az igénybe vevő, pszichoszociális fogyatékossággal élő személyek körében
Társadalomtudományok/Politikatudományok
Társadalomtudományok/Szociológiai tudományok
deinstitutionalisation
supported housing
community-based operations
local community,
social inclusion
psychosocial disability
community psychiatry
Szociológia D. I./Szociálpolitika és Szociális Munka
intézménytelenítés
támogatott lakhatás
közösségbe ágyazott működés
lokális közösség
társadalmi inklúzió
pszichoszociális fogyatékosság
közösségi pszichiátria
Abstract:
Disszertációm a felépülési szemléleten alapul, amelyben a pszichoszociális fogyatékossággal élő személyek társadalmi inklúzióját a helyi közösségi kapacitás kontextusában értelmeztem. Az intézménytelenítési folyamat fő akadályaként azonosítottam, hogy bár a célcsoportra vonatkozó szakpolitikai elvek hangsúlyozzák a társadalmi környezet szerepét – és ezt a társadalmi inklúzió elméletéhez kapcsolódó szociálpolitikai intézkedések is sok esetben támogatják –, az egyéni felépülés mégsem a helyi közösség referenciakeretén belül értelmeződik.
Kiterjedt elméleti áttekintést követően célom az volt, hogy a közösségi pszichiátria területén kidolgozzak és teszteljek egy olyan szempontrendszert, amely a támogatott lakhatási szolgáltatások helyi közösségi alapú működésének és a szolgáltatást igénybe vevő személyek közösségi beágyazottságának vizsgálatára fókuszál. Disszertációm elméleti részében a szolgáltatás közösségi alapú működésének jelentőségét támasztottam alá az érintettek társadalmi inklúziójának viszonylatában, második felében pedig azt – a korábban ismertetett elméleti háttérre épülő – szempontrendszert mutattam be és teszteltem, amely a pszichoszociális fogyatékossággal élő személyek társadalmi inklúzióját a támogatott lakhatás közösségi alapú működésével való összefüggésben értelmezi. A kutatás empirikus részében négy helyszínen vizsgáltam a szempontrendszer működését. A szolgáltatást igénybe vevők körében interperszonális kapcsolataik jellemzőit, valamint – közösségi érzésük és közösségi részvételük alapján – a helyi közösséggel kapcsolatos tapasztalataikat elemeztem. A támogatott lakhatási szolgáltatások esetében megfigyeltem, hogy a szolgáltatók milyen mértékben támogatják a szolgáltatást igénybe vevők közösségi érzésének kialakulását, ezt kiegészítettem a szolgáltatás által fenntartott kapcsolatok és együttműködések jellemzőinek, valamint a szolgáltatás helyi közösségi részvételének áttekintésével. A közösségi alapú működés vizsgálatára kidolgozott szempontrendszer segítségével igyekeztem bemutatni, milyen jellemzők figyelhetők meg a támogatott lakhatási szolgáltatás és a szolgáltatást igénybe vevők helyi közösségbe ágyazottsága kapcsán. A közösségi alapú működés két jellemző típusát azonosítottam: a meggyökerezett és a lebegő szolgáltatásnyújtást. A kutatási eredmények bemutatása után összefoglaltam e két szolgáltatástípus jellemzőit.