Temporal Reconstruction Methods in Self-Supervised Machine Learning
Machine Learning
Unsupervised Learning
Self-Supervised Learning
Regularized Least Squares
Deep Neural Network
Group Sparse Representation
Time Series
Video
Informatika D. I./Információs rendszerek
Gépi Tanulás
Felügyeletlen Tanulás
Önfelügyelt Tanulás
Regularizált Legkisebb Négyzetek
Mély Neurális Hálózat
Csoport Ritka Reprezentáció
Idősor
Videó
Abstract:
A Gépi Tanulás a Mesterséges Intelligencia egyik részterülete, amely példákból tanuló algoritmusokkal foglalkozik. Az elmúlt évtizedben a Felügyelt Tanulás, amely emberek által annotált bemenet-célváltozó párokat használ példákként, számos lenyűgöző eredményt ért el, azonban az emberi mintagyűjtési kapacitás behatárolja a lehetőségeit. Ezért a Felügyeletlen Tanulási technikák egyre nagyobb figyelmet kapnak, amelyek pusztán a bemenetekből is képesek tanulni. Speciálisan az Önfelügyelt Tanulás a bemenetekből automatikusan generált ál-bemenetekkel és ál-célváltozókkal dolgozik; ezen belül kitüntetett esetet képeznek a Rekonstrukciós Feladatok, amikor az ál-célváltozó maga a bemenet. Noha ezek az eljárások magukban is működőképesek – pl., helyreállítják a pontos bemenetet, vagy magas szintű rejtett változókat nyernek ki az adatokból – a kevés címkézett példával rendelkező Felügyelt Tanulási feladatokat is képesek jól kondicionálttá tenni közös megoldások kikényszerítésével.
A Rekonstrukciós Feladatok iránti fokozott érdeklődés ellenére a publikált vizsgálatok nagy része strukturálatlan vagy képi változókra korlátozódik, figyelmen kívül hagyva az idősorokban és videókban természetes módon megjelenő időbeli összefüggéseket. Ezen felül az egyes módszerek gyakran egyetlen Rekonstrukciós Feladatra vannak specializálva, ahelyett, hogy több feladatból együttesen tanulnának. Ezek súlyos limitációknak tekintendőek, mivel a szekvenciális adatszerkezet valamint a különféle problémák közötti kapcsolatok kiaknázása jobb változók tanulását teszi lehetővé.
Disszertációmban ezen hiányosságok pótlására törekszem 5 időbeli Önfelügyelt Rekonstrukciós Feladat és azok megoldásainak bemutatásával. Először két paraméter nélküli optimalizálási függvényt vezetek be idősor zajtalanításra, melyek jó eredményeket érnek el kiugró illetve trendváltási időpontok detektálásában. Másodszor egy Mély Neurális Hálózatot (egy Konvolúciós Rekurrens Autoenkódert) ismertetek videó osztályozás előtanítására, mely új, csoport k-ritka aktivációs függvényekkel dolgozik, és képes széles körben alkalmazott eljárásokat túlteljesíteni. Harmadszor két iterációkra bontott optimalizálási függvényt taglalok Mély Neurális Hálózatok által definiált prior költségekkel lineáris kép és videó visszaállításra; melyek ugyanazon háló paraméterekkel képesek többféle feladatot megoldani, hatékonyabban más hasonló metódusoknál. Az eljárások alkalmazhatóságát és előnyeit empirikus módon, több adatbázison végzett reprodukálható kísérletek formájában támasztom alá.