Orvosi jel- és képfeldolgozás transzformációs módszerekkel
Biomedical signal and image processing
ECG processing
Mathematical modelling
Hilbert-space approximation
Adaptive transformations
Rational systems
Numerical optimization
Classification
Segmentation
CT processing
Radon transform
Phantom models
Image quality measurement
No reference metrics
Noise modelling
CT simulation
Cluster analysis
Informatika D. I./Numerikus és szimbolikus számítások
Orvosi jel- és képfeldolgozás
EKG feldolgozás
Matematikai modellezés
Hilbert-térbeli approximáció
Adaptív transzformációs módszerek
Racionális rendszerek
Numerikus optimalizáció
Osztályozás
Szegmentálás
CT feldolgozás
Radon-transzformáció
Fantom modellek
Képminőségmérés
No reference metrikák
Zajmodellezés
CT szimuláció
Klaszterezés
Abstract:
Értekezésem témája orvosi jel- és képfeldolgozási feladatok vizsgálata, ahol a célkitűzésem megbízható automatikus módszerek fejlesztése volt, matematikai modellezés, transzformációs módszerek felhasználásával.
Kifejlesztettem egy új, páciens-specifikus modellezésen alapuló EKG szívütés-osztályozási módszert, melynek teljesítménye meghaladja a korábbi eljárásokét. Kidolgoztam egy páciens-alapú pólusoptimalizációs eljárást a szívütések modellezésére, egy adaptív racionális transzformáció formájában. Javasoltam egy adaptív szegmentálási és kezdőpontválasztási stratégiát, az osztályozáshoz használt jellemzővektor kibővítését a rendszerparaméterekkel, és többféle osztályozási stratégia fúzióját.
Egy új, adaptív megközelítést javasoltam az EKG hullámformák modellezésére, szegmentálására és rekonstrukciójára. A kritikus pontok detektálására kifejlesztett módszer több szempontból, például a P-hullám helyének meghatározásában meghaladja a korábbi eljárások hatékonyságát. Kidolgozásra került a QRS komplexus racionális függvényeken alapuló geometriai modellje a kritikus pontok és diagnosztikai mennyiségek származtatásához. Vizsgáltam rekonstrukciós technikákat a jel diagnosztikai mennyiségekből történő visszaállításához. Ez egyúttal egy szívütés-szintetizáló módszert és egy alternatív pólusválasztási stratégiát eredményez. Végül kidolgoztam egy determinisztikus szegmentálási eljárást a szívütések hullámformákra bontására, és a kritikus pontok detektálására, mindezt egy erre a célra kialakított adaptív racionális transzformáción keresztül.
A racionális rendszerekkel történő approximáció problémakörét vizsgálva alkalmas felső korlátot adtam a pólusnagyság perturbációjára a megengedhető approximációs hiba függvényében. Az eredmény felhasználható az EKG jelfeldolgozási gyakorlatban a racionális transzformáció kezeléséhez, például az inverzpólusok kvantálására, és a pólusoptimalizálás vezérlésére.
Egy új metrikát fejlesztettem ki alacsony dózisú tüdő CT felvételek képminőségének objektív mérésére, valamint kialakítottam egy CT szimulációs környezetet egy alkalmas zajmodell adaptálásával, és egy új tüdőfantom konstrukciójával. A szimuláció CT képek szintetizálását teszi lehetővé fejlesztési célból, a javasolt metrika pedig alacsony és normál dózisú CT felvételek esetén is elfogadhatónak bizonyult.
Eredményeimet 9 tudományos közleményben publikáltam.