Tér a szociológiában : A térbeliség hatása a leggyakrabban használt statisztikai módszerekre
sociology
spatial structures
methodology
statistical methods
Szociológia D. I./Szociológia
szociológia
térbeliség
módszertan
statisztikai módszerek
Abstract:
A disszertációban a társadalom térbeli elrendezettségéből adódó, szociológiailag releváns elméleti és statisztikai következményeket tárgyalom. Arra a kérdésre próbálok választ adni, hogy „tér” a szociológiai adatokban, illetőleg azon keresztül az alkalmazott módszerekben miként jelenik meg. A bevezetés során elméletileg is rámutatok olyan lehetséges társadalmi hatásmechanizmusokra, amelyek képesek lehetnek a társadalom térbeli struktúráinak a létrehozására, míg az egyes vizsgálatok során a térbeli elrendezettség létét, mint alapadottságot fogadom el.
A dolgozatban felvetett konkrét hipotézisek és kérdések elsőrendűen a survey típusú adatok elemzési szempontjaira irányultak: így a térbeliség számszerűsíthetőségére, illetőleg a térbeliségnek a hagyományos elemzésekre gyakorolt hatásaira. A statisztikai jellegű összefüggések feltárására összetett szimulációs módszereket alkalmaztam, amelyek során az eredmények szociológiai relevanciájának erősítése érdekében törekedtem valós társadalmi adatbázisok használatára. Konkrét statisztikai elemzési módszereket tekintve, többek között a szociológiában még ritkán alkalmazott többszintű modelleket (multilevel), illetőleg a design effekt számítására ajánlott függvényeket használtam fel. Tárgyaltam, és részben alkalmaztam is néhány, ökológiai adatok elemzésére alkalmas térökonometriai alapmodellt is.
Szimulációk révén képes voltam egyértelműen bizonyítani, hogy a társadalom térbeli rendezettsége a mintavételi adatokban is jelentkezik. Valós adatfelvételeken, a design effekt jelenségén keresztül, mélységeibe menően elemeztem a településszinten jelentkező klasztereződés jelenségét, eltéréseket is bemutatva több alkalmazott becslőfüggvény között. Az eredmények egyértelműen megerősítették a mintavételi adatokban kimutatható térbeli strukturálódás hipotézisét, amely a megfigyelések függetlenségének hiányaként is interpretálható. A szimulációknak köszönhetően javaslatokat is sikerült megfogalmazni az adatelemzési gyakorlatokra vonatkozóan, aminek részeként kiemelten hangsúlyoztam a komplex designú mintákból történő becslések esetén a mintavételi hatás figyelembevételének fontosságát.
Egyedi szimulációs elrendezés révén mesterséges és valós társadalmi adatokon is sikerült kimutatnom, hogy az ökológiai szinten jelenlévő kétváltozós összefüggések a mintavételi adatokban is egyértelműen képesek megjelenni. Az eredmények túlmutatnak önmagukon, mivel azok logikai kiterjesztése a mintavételi adatokon hagyományosan alkalmazott elemzési módszerek általános korlátaira képesek rávilágítani.