"30 múlt..." A KOMPLEX SZOMATOPEDAGÓGIAI REHABILITÁCIÓ LEHETŐSÉGEI ÉS FELADATAI
cerebral palsy
fine-motor skill learning
movement development
Williams-syndrome
NETFIT
physical disability
handwriting
profound and multiple disabilities
developmental school-education
K+F tárgyszavak::2 Humán tudományok
szomatopedagógia
finommotoros mozgástanulás
Williams-szindróma
NETFIT
mozgáskorlátozott tanulók - kézírás
súlyosan-halmozottan fogyatékos tanulók
fejlesztő nevelés-oktatás
cerebrális paresis - rehabilitáció
cerebrális paresis - kézfunkció fejlődése
Abstract:
Egy tudományterület történetében vannak mérföldkövek, melyek az elismertség szempontjából fontos szerepet töltenek be. A hazai gyógypedagógián belül a szomatopedagógia szak életében kiemelt jelentősége volt az 1987-es évnek. 30 évvel ezelőtt végzett az első szomatopedagógia szakos évfolyam nappali tagozaton, és ekkor jött létre az önálló Szomatopedagógiai Tanszék a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán.
A 30 éves évforduló méltó megünneplésére az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében tudományos konferenciát szentelt a szomatopedagógiának 2017 novemberében. Kötetünk a konferencián elhangzott előadások alapján készült tanulmányokat tartalmazza.
Bár évfordulót ünnepeltünk, a kötet fókuszában nem a múltba történő visszatekintés áll. Egy kérdőíves felmérés alapján készítettünk pályatükröt az elmúlt években végzett szomatopedagógusokról, hogy áttekintsük a szakma változásait. A gyógypedagógia és társtudományainak (például orvostudomány, sporttudomány) fejlődése hatással volt és van a szomatopedagógiai kutatásokra és tevékenységekre egyaránt, az itt olvasható tanulmányok a közelmúltban végzett és jelenleg is folyamatban lévő kutatások eredményeinek ismertetésével mutatják be a szomatopedagógia multidiszciplinaritását, lehetőségeit és feladatait. Olvashatunk a szelektív dorzális rizotómia (SDR) műtétek hazai tapasztalatairól, a finommotoros készségek tanulásáról és a variábilis gyakorlás hatásairól tipikus és atipikus fejlődés esetén. A spasztikus cerebrális paretikus tanulók kézfunkcióinak fejlődésével vagy az írással-gépírással kapcsolatos kutatásokat is érdemes megismerni, hiszen az eredmények közvetlenül hasznosíthatók a szomatopedagógusok mindennapi tevékenységében az osztályteremben, a mozgásnevelés vagy az önkiszolgálás területén. Az iskolás tanulók NETFIT felmérésének adaptációja egy országos projekt keretében zajlik, ebből most a mozgáskorlátozott tanulókra vonatkozó eredményeket ismerhetjük meg, továbbá a súlyosan-halmozottan fogyatékos tanulók fejlesztő nevelés-oktatásának helyzetéről olvashatunk.