Citrullintartalmú peptidek vizsgálata tandem tömegspektrometriával
Szerves Kémiai Tanszék
peptidkémia
tömegspektrométer
Abstract:
Számos betegséggel hozható összefüggésbe a citrullináció nevű poszttranszlációs módosulás. Citrullintartalmú fehérjék koncentrációjának kóros növekedése azonosítható például a rheumatoid arthritis esetén. A fehérjék analízisére és poszttranszlációs módosulások azonosítására a megfelelő mintaelőkészítéssel és elválasztástechnikai megoldásokkal kombinált tandem tömegspektrometriás módszerek kiváló lehetőséget nyújtanak. Jelenleg azonban nem állnak rendelkezésünkre olyan tömegspektrometriás technikák, amelyek a citrullintartalmú peptidszakaszok hatékony azonosítását tennék lehetővé.
Munkám során citrullint tartalmazó modellpeptidek MS/MS fragmentációs viselkedését tanulmányoztam ütközés indukált disszociáció alkalmazásával, különös tekintettel ezek izociánsav semleges molekula kilépésével járó fragmentációs útvonalára, amelyet korábban Hao és mtrsai írtak le.
A méréssorozat első lépéseként tájékozódó MS/MS spektrumokat vettem fel ioncsapda-analizátoros tömegspektrométerrel számos olyan peptid citrullintartalmú változatáról, amelyek a rheumatoid arthritis kialakulásában szerepet játszó fehérjék epitóp régióiból származtak. Méréseim alapján kiválasztottuk három citrullintartalmú peptid +1 és +2 töltésű formáját, amelyekkel részletes, energiafüggő vizsgálatokat végeztem egy QqTOF hibrid analizátoros tömegspektrométeren.
Eredményeim azt mutatják, hogy a +1 töltésű, protonmegkötő bázikus aminosavat tartalmazó (Arg>>Lys≈His) és/vagy a 0 ≤ ΣH+-Σbázikus Aaa ≤ 1 feltételnek eleget tevő anyaionok adják a legnagyobb intenzitással és megbízhatósággal a fentiekben leírt semlegesvesztést, amely a szekvenálást lehetővé tevő ütközési energia növelésével is jelentős maradhat. Kísérleti megfigyeléseim alapján olyan új tandem tömegspektrometriás módszer dolgozható ki, amely kombinálja a semlegesvesztés citrullinjelző előnyét a fehérjeazonosításhoz szükséges szekvenálással, és ily módon összetett biológiai minták esetén is lehetővé válhat a fehérjecitrullináció hatékonyabb azonosítása.