A támogatott döntéshozatal gyakorlati megvalósulása intellektuális fogyatékossággal élő személyek esetében. Egy németországi vizsgálat tapasztalatai
self-determination
self-advocacy
persons with intellectual disabilities
támogatott döntéshozatal
önrendelkezés,
érdekérvényesítés,
Abstract:
A dolgozat témája a jelenlegi gondnoksági rendszer alternatívájának, a Fogyatékossággal élő Személyek Jogairól szóló ENSZ-egyezményben meghatározott elvek szerint működő támogatott döntéshozatali modellnek a vizsgálata. A kutatás egy német gondnoksági egyesület példáján keresztül mutatja be a modell megvalósulását. Megszólaltatja a folyamatban résztvevő személyeket, így a gondnokolt személyeket, és a gondnokaikat is, különös gondot fordítva arra, hogy a fogyatékossággal élő kutatási partnerek bevonása a lehető legnagyobb mértékben megvalósulhasson. Legfontosabb kérdésfeltevése, hogy lehet-e ebben a szervezeti kontextusban sikeres a koncepció, és célja annak feltárása, hogy melyek azok a tényezők, amelyek ezt befolyásolják. Az elemzés 18 intellektuális fogyatékossággal élő személy kérdőívének és 6 gondnok interjúanyagának kvalitatív feldolgozása alapján történik.
A kutatás eredményei bizonyítják, hogy a választott egyesületben zajló munka legtöbb eleme megfelel az elméletben foglalt alapelveknek, így kijelenthető, hogy itt a támogatott döntéshozatalhoz nagyon közel álló gyakorlat valósul meg. A feltárt nehézségek és válaszra váró kérdések kijelölhetik újabb kutatások témáját és irányultságát.