Felső-triász medencefáciesű karbonátos kőzetek vizsgálata a Pilis-hegységben
geológus MSc
Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék
Pilis-hegység
Cserepes-völgy
Háromszázgarádics
üledékképződés
mikrofácies elemzés
földtan-őslénytan szakirány
Abstract:
A Pilis hegység nyugati részén található Cserepes-völgyben és a Háromszázgarádicson természetes feltárásokban vizsgáltam egy felső-triász korú intraplatform medence rétegsorát. Dolgozatom célja a területen folytatott korábbi kutatások minél részletesebb mikrofácies elemzésekkel való kiegészítése, ezáltal e területek pontosabb elhelyezése a Feketehegyi Mészkő általános üledékképződési modelljébe, továbbá e modell pontosabbá tétele volt.
A cserepes-völgyi terepbejárások alkalmával a törésekkel és tektonikus breccsákkal szabdalt feltárásokban kijelöltem a legteljesebb rétegsorokat feltáró szelvényeket, melyekből makro-és mikrofácies vizsgálatokhoz szükséges kőzetmintákat vettem. A Háromszázgarádics meredek sziklafala pedig lehetőséget biztosított a lejtő környezetet képviselő mészkő rétegek csuszamlásos és szinszediment üledékes deformációinak geometriája, valamint a kőzetet ért utólagos diagenetikus hatások megfigyelésére.
A Cserepes-völgyben gyűjtött minták vékonycsiszolatainak mikrofácies elemzése alapján három féle mikrofácies-típust különítettem el: litoklasztos-bioklasztos rudstone, bioklasztos-litoklasztos packstone és bioklasztos wackestone típusokat. Az üledékképződési környezet rekonstruálása a vékonycsiszolatok szöveti bélyegei és a szemcsék megfigyelése alapján történt. A mikrofácies típusok arra utalnak, hogy az egykori környezet a kis hajlásszögű lejtő alsó része, illetve a medence lehetett.
Vizsgálataim eredményeit a Dunántúli-középhegységi egység hasonló korú és környezetben képződött fácieseivel és üledékképződési modelljével hasonlítottam össze.